Pet ortopedisi denilince akla öncelikle kırık, çıkık, pin ve plaka uygulamaları gelmektedir. Bunun yanında küçük ırk köpeklerde görülen diz bağı kopmalarının tedavisinin ihmal edilmesi, ilerleyen yaşlarda eklemlerdeki kıkırdakları etkileyerek çok daha ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bunun yanında minik patilerde kalça çıkığı, kas bağı sorunları, femur başı problemleri, şiddetli travmalar sonucu ortaya çıkan omurga hasarları zamanında tedavi edilmezse hayati tehlike yaratan sonuçlara yol açar.

Kalça çıkığı problemlerinde henüz bebekken çekilen röntgenler ile başlanan tedavilerde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Erken yaşta teşhis ve tedavi, gerekli ise ameliyat ile giderilen bu sorun küçük dostunuzun sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamasını sağlar.

Kemik kırığı vakalarında el muayenesi ile varılan kanaate göre röntgen çekilerek sorunun nasıl bir tedavi ile giderileceğine karar verilir. Eğer cerrahi operasyona karar verilirse kullanılacak yöntem ve materyal belirlenir.

Çapraz bağlarda görülen kopmalarda farklı tekniklerle ameliyat edilen minik pati, operasyon sonrası görülen fizik tedavi ile bir süre sonra sağlığına kavuşmaktadır.

Kalça veya kemik çıkığı vakalarında da çıkığın kalça ile olan açısına göre belirlenen teknik uygulanmakta ve vakaların tamamına yakınında başarıya ulaşılmaktadır.

Kedi ve köpeklerdeki çene kırığı vakalarında doğru cerrahi teknik ile sorun giderilmekte ve küçük dostunuz kısa sürede sağlığına kavuşmaktadır.

Omurilik içi cerrahi müdahaleler ortopedi branşı altında değerlendirilmekte olup, hasar görmüş omurilik için de başarılı operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Genellikle kazalar sonucu kırılan kemiklerin ameliyatla düzeltilmesi için uygulanan pek çok teknik bulunmaktadır. Ancak her tekniğin her vakaya uygulanması mümkün değildir. Bu sebeple o kırık için en doğru tekniğin seçilmesi uzmanlık ve tecrübe isteyen bir konudur.

Bunların yanında ortopedi sadece cerrahi operasyonla tedavi sağlayan bir branş değildir. Kemik hastalıkları ve tümörleri konusunda da çalışılan bir veterinerlik branşıdır.

Kliniğimizde ortopedik sorunlar sebebiyle uygulanan tedavi ve operasyonlarda en yeni teknik ve teknolojiler kullanılır.  Operasyon öncesi tüm tetkikler ve uygulanacak tedavi şekli uzman veteriner hekim kadromuz tarafından belirlenir ve en kısa zamanda hastaya müdahale gerçekleştirilir. Operasyondan sonraki süreçte hastanın stabil hale geldiğinden emin olunana kadar yoğun bakım ünitesinde gözetim altında tutularak sağlığına kavuşması sağlanır.