Yeşiltepe Veteriner Kliniğimiz de Mikrocip uygulaması yapılmaktadır.

Mikroçip can dostlarımızın kalıcı bir şekilde kimlikleştiren ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde teknolojik bir üründür. Mikroçip 15 haneli bir numara barındırmaktadır ve bu numaranın yeryüzünde bir eşi daha yoktur. Bu tekrarlanmayan numara bir veri tabanına girilmekte ve can dostunuzla ilgili kimlik bilgileri burada kayıt altına alınmaktadır.

ISO 11784 ve 11785 standartlarını taşıyan mikroçipler, bu standartlara sahip okuyucular ile dünyanın her tarafında okunabilmektedir. Dış yüzeyi canlı dokuyla uyumlu bioglass bir kapsülden oluşmaktadır. İçerisinde enerji üreten bir kaynak bulunmamaktadır. Elektronik bir okuyucusundan aldığı enerji ile pasif olarak çalışmaktadır ve aldığı radyo frekansını okuyucuya geri göndererek barındırdığı kimlik numarasını okuyucunun ekranında belirmesini sağlamaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Mikroçipler veteriner hekiminiz tarafından uygulanmalıdır.

Uygulaması aşı uygulaması kadar basit ve ağrısızdır. Kedi ve köpeklerde iki scapula (kürek kemiği) arasındaki bölgeye deri altına implante edilir. Teknolojisi sayesinde mikroçiplerin deri altındaki hareketleri minimalize edilir ve böylelikle deri altında göç etmesi engellenmektedir.

Neden Mikroçip?  

Avrupa Birliği Pet Pasaport Yasasına göre evcil hayvanların başka bir ülkeye götürülürken mikroçip uygulaması zorunlu hale gelmiştir.  Yurt dışında yıllardır yapılan uygulamalar göstermiştir ki evcil hayvanları kayıt altına almanın en güvenli yolu mikroçip uygulamasıdır.

Tasmaya takılacak kimlik künyeleri kötü niyetli kişilerce kolayca sökülebilir, diğer bir uygulama olan dövme zaman içinde silinmektedir. Deri altına yerleştirilen mikroçip sadece cerrahi müdahale ile çıkartılabilir. Mikroçip takılmış bir hayvan kolaylıkla tanımlanabilir ve bu sayede sahibi tespit edilebilir.

Bu sayede de kaybolan ya da çalınan can dostlarımız başkaları tarafından bulunduğunda sistemin içerisinde olan veteriner klinikleri sayesinde sahipleri ile buluşmaları 24 saat gibi kısa bir sürede sağlanmaktadır.

Mikroçip uygulamasının diğer bir insani yönü ise, bu uygulama ülkemizde zorunlu hale geldiği takdirde sokağa terk edilen evcil hayvanlar kolaylıkla tespit edilebilecektir.

Sorumsuzca evcil hayvanları sokağa terk eden insanlara cezai müeyyide uygulama imkanı doğacak ve insanlar evcil bir hayvanın sorumluluğunu alıp almama konusunda daha dikkatli davranacaklardır. Sadece bu sebepten bile bütün hayvan severlerin mikroçip uygulamasına destek olması gerekmektedir.